Přeskočit na hlavní obsah

22. Quo Vadis - noční šedesátka

Sotva týden po poměrně spontánní účasti na Pražské stovce obhlížím, co by se dalo na jaře podniknout za další vypečenou akci a objevuji Istria 100. Parametry se dost podobá Pražské stovce a s výhledem toho, že v dubnu už by tam člověk nemusel úplně klepat kosu, začíná hlodat pokušení. No a protože do dubna je potřeba ještě trochu potrénovat, domlouváme se s Milošem na zaběhnutí Quo Vadis tréninkovým tempem.

Za normálních okolností je průjezd Bílinou zážítkem, na který se jeden snaží rychle zapomenout, ale ve dvě a kousek ráno, kdy se startuje, to není taková hrůza a druhý kilometr kolem muzea Bílinské kyselky působí až romanticky.

Na pátém se šplhá na Bořeň. Je to krásný technický stoupák kozí stezkou. Kontrola je kousek pod vrcholem a protože jsem na Bořni ještě nikdy nebyl, jdeme až nahoru rozhlédnout se do krajiny, takže další romantika. Seběh dolů, kdy v protisměru potkáváme ostatní běžce, je jednou z nejhezších pasáží celého závodu; zvlášť když je člověk ještě plný sil.

Vzhledem k tomu, že jsme si s Milošem úplně jasně neřekli, co je to běžet tréninkovým tempem, to vcelku tlačíme dopředu a neustále někoho předbíháme. Když vybíháme z Bíliny na rekultivované plochy Radovesické výsypky, přičemž někde pod nohama máme zbytky zaniklé vesnice, kterou jen symbolicky připomíná cedule s označením začátku obce, je před námi odhadem tak pět šest běžců. Na úpatí dalšího kopce, Chlomku, nás ale předbíhá parta několika mladších vlčáků a ukazuje nám, jak se to tu běhá.

Za Chlomkem, kousek před Kostomlaty, je první ze dvou občerstvovaček na trati - čaj s rumovým nádechem, salám, sýr, chleba se škvarkama, ovoce. Je z čeho vybírat, takže úplně nespěcháme. Stále je ještě hluboká tma a my stoupáme do dalšího krpálu, kde odměnou je na vrcholu zřícenina hradu Kostomlaty. Miloš hlásí, že teď už to bude v podstatě jenom seběh do Černčic. Naštěstí poučen jeho předpověďmi z Pražské stovky, chápu, že v té větě je důležité to "v podstatě" a tím pádem mne stoupání mezi Kločí a Klečí nijak zvlášť nepřekvapuje. Pak už je to ale opravdu v podstatě jen dolů.

Od Černčic působí Milešovka na pozadí pomalu se rozednívající oblozy vpravdě monstrózně. Vybavuji si, jak jsme tu před nedávnem doslova bruslili nahoru i dolů po totálně zledovatělých cestách a pohmatem kontroluji, že tentokrát jsem si nesmeky opravdu vzal. Až na pár kluzkých míst je ale cesta nahoru buď suchá nebo s jemným popraškem sněhu a neklouže. Když se vydrápu na vrchol, pořád mám divný pocit, že je tu něco jinak. Při seběhu dolů si vzpomenu, že Olaf těsně před startem hlásil, že na Milešovce je -8° C a já pro jistotu přibalil do batohu lehkou péřovku. V tu chvíli mi dochází, co mi na vrcholu chybělo. Právě jsem poprvé v životě zažil ten vzácný okamžik, kdy na Milešovce vůbec nefouká. Spolu se svítáním to bylo úplně magické, takže romantika potřetí. Zároveň jsme prakticky v půlce závodu a hlavně jsme v nejvyšším bodě trasy a z Milešovky je to už "v podstatě" z kopce až do cíle.

Seběh na Paška pole je relativně nezáživná pasáž, ale pak přichází Kletečná, kde jsem ještě nebyl a tenhle kopec se mi líbí. Vrchol je hodně kamenitý a slibuje fajn technický seběh dolů. Cestou nahoru dokonce potkávám pár vlčáků, kteří nás na začátku předběhli, takže alespoň vím, že si celkem držíme tempo.

Kolem čtyřicátého kilometru přichází v Radejčíně druhá občerstvovačka. Zdatně se posilňujeme, neb nás čeká vypečená kulturní vložka - zhruba tříkilometrový úsek po kolejích!!! Trať zde vede místem, kde došlo před pár lety k velkému sesuvu půdy a zhruba dvousetmetrový úsek kolejí úplně zmizel. Několikakilometrový běh po pražcích je velká paráda a marně se snažím najít nějaký rytmus a délku kroku. Prostě jen doufám, že blbě nešlápnu a nezvrknu si kotník.

Jakmile to jde, uhýbám z trati na souběžně vedoucí cestu. Díky tomu ale přehlédnu jednu kontrolu, která je těsně nad zemí u místa, kde se koleje opět objevují. Když to na další kontrole zjišťuji, nadávám si a poučen Pražskou stovkou, že za každou chybějící kontrolu je hodinová penalizace, se otáčím a mažu zpátky. Naštěstí jsou obě kontroly od sebe jen necelý kilometr daleko.

Běžím, co to jde, některé úseky i tempem pod pět, ale i tak mi trvá dalších osm kiláků, než Miloše doženu. V tu chvíli jsme v Opárenském údolí, které si ale moc neužívám, páč mám pomalu mžitky před očima, jazyk pomyslně na vestě a utavené nohy. Přichází ale stoupání na poslední významnější kopec a tak mám šanci se trochu oklepat. Lovoš sice svojí výškou zdaleka nedosahuje Milešovky ani Kletečné, ale převýšení z Opárenského údolí na vrchol je slušných téměř čtyřista metrů na necelých třech kilometrech a tak je potřeba zabrat. Chytám druhý dech a s pomocí hůlek se mi do kopce dupe celkem dobře.

O to horší je seběh. Předchozí úsilí dohnat Miloše si bere svoji daň a mně úplně ztuhly nohy. Zlepšuje se to až těsně před Oparnem, kam z Lovoše sbíháme. Před sebou máme posledních cca pět kilometrů.

Na konci Opárna nás čeká krátký výstup ke zřícenině hradu, kde je poslední kontrola a pak už jen seběh a podél Milešovského potoka do cíle. Poslední metry nasazujeme slíbené turistické tempo a chůzí dorážíme k motorestu ve Velemíně.

Po šedesáti dvou kilometrech (pro mne včetně téměř dvou kilometrů navíc kvůli přehlédnuté kontrole), osmi hodinách dvaceti minutách a pěti nastoupaných kilometrech končíme s Milošem na společném jedenáctém místě. Z devadesáti čtyř startujících jedenáct nedokončilo. Nejrychlejší závodník nám to naložil o zhruba dvě hodiny. Tolik ke statistikám

Oficiální výsledky

Záznam trasy

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

100MKMK 2024 aneb z bojovníka toustem a pak roninem

Kam míříš tmou noci? Jsi v myšlenek svých moci a čím jsi dál, tvých bolestí ubývá. Sil ti už nezbývá, než stále vpřed. Nic nejde hned. Tak každý strom i každý kámen jsou cílem a pak ámen. Málokdy vidím na teploměru 35 °C ve stínu. A ještě nikdy jsem přitom nestál na startu závodu. Dnes je ten den a kroutím při tom hlavou sám nad sebou. Jak pravil kamarád Braňo Zigo: “Slnko páli tak, až sa ohýbajú stĺpiky na plotoch!” A to mám v plánu trasu dlouhou 225 kilometrů a velmi ambiciózní plán stihnout to pod čtyřicet hodin. Po loňské stomílovce jsem si řekl, že další meta by mohlo být nějakých 200 kilometrů. Když jsem si na facebooku všiml příspěvku Lenky Procházkové Prouzové o 100MKMK , bylo rozhodnuto. Kratšími trasami jsem se ani nezabýval a rovnou jsem si sebevědomě vyhlédl tu nejdelší s názvem “The Shadow Warrior.” Přípravy jsem zahájil už prakticky na jaře a všechny předchozí závody a akce tak byly de facto zkoušením, zda jsem připraven a hoden. Po vzoru elitních ultra běžců jsem si ...

Zubatá ultra

Po návratu z oběhu Mont Blancu koukám do kalendáře a vidím časoprostorovou trhlinu na neděli 7.7.24. Domlouvám se s Dášou, že by snad konečně mohl klapnout nápad zaběhnout společně Zubatou . Tahle individuální běžecká výzva vybírá z Jizerek asi to nejhezčí, nač tam člověk může narazit. V pondělí koukám na předpověď a Jizerky slibují 16 °C a hustý déšť; no paráda. V průběhu týdne se nenápadně Dáši ptám, jestli jí to nevadí, ale dostávám zcela jasnou odpověď, že to přeci nebudeme vzdávat. No tak nebudeme, no. V pátek mi dorazí fungl nové Altra Timp 5, a tak je alespoň krátce testuji v kopcích za barákem, jestli to v nich půjde. Sedí skvěle, v technickém terénu jsou stabilní, nekloužou, nikde nic netlačí a díky podrážce od Vibramu by měly držet i na mokru. Předpověď už slibuje jen mírný déšť. V sobotu večer procházím výsledné časy běžců před námi a v hlavě se mi pomalu rodí plán. Vím, že Dáša běhá skvěle a když se dívám na nejrychlejší ženský čas, věřím, že má na to ho překonat. Nastavuji...

Oběhnout si Mont Blanc, aneb na francouzské croissanty, italské kafe a švýcarskou čokoládu

Skřípu zuby, ale takhle jsem to vlastně chtěl. Máme za sebou sotva deset kilometrů, takže to musím ještě chvíli vydržet, než bolest otupí. Už zase předbíháme nějaké chodce. Nejde se ubránit neustálému srovnávání s loňským Ultra Tour Monte Rosa . Ale tohle není závod; tady se přeci nemusím honit. Sedám na šutr a přelepuji do krve rozedřené paty. Chodci nás po chvíli předcházejí. Prima, takže je budeme předbíhat ještě jednou. Loni jsme přeběh Tater už více méně dokončili a nezbylo, než vymyslet další lokalitu. Tak proč ne hned tu nejprofláknutější - Tour du Mont Blanc . Jde o trasu, která vede v délce přes 170 km kolem celého masivu Mont Blanc a prochází Francií, Itálií a Švýcarskem. Nastoupá se při ní kolem 10000 metrů. Z velké části se kryje s trasou slavného závodu UTMB . Autem do Prahy na letiště, přičemž zjišťuji, že vzadu je Passat tak pro dvě malé děti, ale rozhodně ne pro tři dospělé, byť nikterak rozložité. Letadlem do Ženevy a to je velká pohoda. Autobusem do Chamonix a druhým ...